Lokata Rentierska IB na 2,75% w Idea Bank

22:51 Mamamuffin 1 Comments
Ta promocja jest już nieaktualna. Po aktualne promocje bankowe zapraszam na blog Bankobranie™.

Lokata, o której piszę poniżej to lokata na dłuższy okres. Jest dobrą propozycją dla tych, którzy odkładają pieniążki na konkretny cel w dalszej perspektywie (w tym wypadku 3 lat, ale na rynku znajdziecie też takie na rok, półtora, 2 lata itd.). Taka lokata to też dobry pomysł, jeśli należysz do tych szczęśliwców bez konkretnego celu, ale po prostu będących w stanie przeznaczyć określoną kwotę na przyszłość dzieci albo tzw. czarną godzinę. Wtedy odłożenie pieniążków na długoterminowy depozyt jest korzystne, bo leżąc tam nie kuszą, by od czasu do czasu uszczknąć z nich odrobinkę. Nie trzeba też wciąż martwić się i szukać korzystnych ofert jak po wygaśnięciu lokaty krótkoterminowej. Wadą takiego rozwiązania jest jednak niższy zysk, bo najlepsze oprocentowanie obecnie na rynku, które mogę Wam polecić to 2,75% (Tymczasem lokatę krótkoterminową można założyć nawet na 4% w skali roku). Jak zawsze... coś za coś.

Dlaczego lokaty długoterminowe są niżej oprocentowane? Bo bank daje nam gwarancję zarobku w dłuższym a zatem bardziej niepewnym okresie. Jak to w przypadku lokat bywa (piszę tu o tych "czystych", a nie strukturyzowanych, które wiążą się z pewnym ryzykiem), nasz zysk, co do którego umawiamy się z bankiem zakładając lokatę jest pewny. To bank bierze na siebie ryzyko ewentualnych zawirowań ekonomicznych w tym okresie. Jeśli stopy procentowe spadną - będzie nam musiał dopłacić "z własnej kieszeni". Chociaż jeśli wzrosną to my stracimy, bo umówiony wcześniej procent też się nie zmieni mimo lepszej sytuacji na rynku. Dodam w tym miejscu, że na moim blogu polecam wyłącznie depozyty w bankach objętych Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Oznacza to, że nawet w przypadku upadku banku (co na szczęście nie zdarza się często), mamy ustawowo zapisaną gwarancję wypłaty naszych zainwestowanych pieniędzy do wysokości 100 tys. euro.

Jakie są zasady Lokaty Rentierskiej IB w Idea Banku?

- lokatę można założyć on-line
- przy zakładaniu wybieramy okres jej trwania: 3, 6, 9, 12, 24 lub 36 miesięcy. Najwyższe oprocentowanie 2,75% w skali roku obowiązuje przy ulokowaniu pieniędzy na najdłuższy okres. Przy okresie 24 miesięcy dostajemy nieco mniej, bo 2,5% w skali roku a przy 9 miesiącach 2,35%.
- minimalne oszczędności, które możemy tam przelać to 500 zł, maksymalne to aż 1 mln zł :)
- przy okazji zakładania lokaty musimy założyć również konto w Idea Banku, ale jest ono bezwarunkowo darmowe. Oznacza to, że wcale nie musimy z niego korzystać; plusem tego rozwiązania jest to, że raz w miesiącu bank przelewać będzie na to konto odsetki od sumy wpłaconej na lokatę i dzięki temu będzie można tymi środkami swobodnie dysponować.

Ważna uwaga: pieniążki z lokaty (tzw. kapitał początkowy), dzięki dostępowi on-line można w każdej chwili wypłacić. Ale jeśli zrobimy to przed upływem okresu, na który była założona, wówczas dostaniemy tylko tyle, ile wpłaciliśmy. Bank potrąci od zwracanej kwoty całą sumę wypłaconych dotychczas na konto odsetek. Jeśli więc obawiacie się, że 3 lata trzymania tak ulokowanych pieniędzy to może być dla Was za długo, lepszą ofertą będzie w tym wypadku lokata krótkoterminowa lub konto oszczędnościowe (niżej oprocentowane, ale z możliwością wypłaty w każdej chwili bez utraty odsetek).

Ile można zyskać na lokacie?

Teraz czas na najważniejsze, czyli konkretne wyliczenia. Bo co właściwie oznacza, że lokata jest oprocentowana na 2,75%? Pierwsza ważna uwaga: jest to oprocentowanie w skali roku. Czyli dokładnie tyle z zainwestowanej kwoty byśmy dostali, gdyby nasze pieniądze leżały na lokacie przez całe 12 miesięcy. Banki podają w ten sposób oprocentowanie nie aby wprowadzić nas w błąd przy wyliczeniach, ale aby stosować ujednoliconą formę prezentowania oferty. Dzięki temu możemy łatwo wyliczyć, ile zarobimy w każdym banku niezależnie od tego czy mają propozycję lokaty na 12, 24 czy np. 36 miesięcy, albo jeszcze na inny okres. Wystarczy, że zapytamy o oprocentowanie. Jak zatem przeliczyć je na konkretne odsetki, które trafią po upływie czasu lokaty na nasze konto? Bardzo prosto! Wystarczy zastosować się do poniższego wzoru:

KWOTA ODSETEK = (KWOTA LOKATY X OPROCENTOWANIE) / 365 X LICZBA DNI LOKATY

Od tak wyliczonej kwoty odsetek trzeba odjąć jeszcze 19%. Jest to tak zwany podatek Belki.

Dla Lokaty Rentierskiej IB w wariancie na 3 lata wygląda to mniej więcej tak:

Dla kwoty 1 000 zł będzie to trochę ponad 66 zł.
Gdy ulokujemy na niej 5 000 zł dostaniemy około 334 zł odsetek.
Jeśli mamy nieco więcej oszczędności, powiedzmy okrągłe 10 000 to otrzymamy około 668 zł.

I to jest ta przewaga oszczędzania w dłuższym okresie nad tym na krótko. Efekty są budujące, zwłaszcza gdy spojrzymy na to ostatnie wyliczenie. Wtedy łatwo zrozumieć co to znaczy, że pieniążki nie powinny leżeć bezczynnie na koncie. Taki zysk nie może przejść po prostu koło nosa!

Tu założysz Lokatę Rentierską IB on-line.

Sprawdź też inne formy zarabiania na bankach, które praktykujemy w naszej rodzinie.

1 komentarz:

  1. 37 yr old Health Coach I Allene Hucks, hailing from Picton enjoys watching movies like The Derby Stallion and Kitesurfing. Took a trip to Historic Town of Goslar and drives a Ferrari 275 GTB/C. moja strona

    OdpowiedzUsuń